Prázdniny jsou v plném proudu a většina rodičů chystá své ratolesti na dětské tábory. I tábory se však musí řidit pravidly a omezeními kvůli pandemické situaci.

Jak je to s testováním před nástupem a během pobytu na táboře? A musí děti na táboře nosit respirátory?

Odpovědi na tyto a další časté dotazy rodičů jsme pro vás shrnuli v tomto článku.

Testování a očkování na dětský tábor

Asi největší chaos panuje kolem povinnosti testovat děti na tábor. Představme si tedy možnosti testování a připomeňme si, kdy děti testování absolvovat nemusí:

  1. negativní antigenní test – může být proveden na místě jako samotest, nebo na oficiálním testovacím místě, kdy je nutné předložit maximálně 72 hodin staré potvrzení. Pokud tábor trvá déle než 7 dní, je po této době nutné dítě znovu otestovat na táboře.
  2. negativní PCR test – maximálně 7 dní staré potvrzení o negativním PCR testu. Zde je výhodou, že odpadá nutnost opakovat test po 7 dnech, nevýhodou jsou však omezené kapacity testovacích míst.
  3. ukončené očkování – povinnost testování se netýká těch dětí, které již byly naočkovány proti covid-19, přičemž od poslední dávky musí uplynout minimálně 14 dní. Původních 21 dní od první dávky, jak platilo dříve, již není dostačující.
  4. prodělání nemoci – další „vstupenkou“ na dětský tábor je potvrzení o prodělání onemocnění Covid-19 v uplynulých 180 dnech.

Nutno dodat, že podceňovat testování a opatření proti koronaviru se rozhodně nevyplatí. Stačí i jeden nakažený, a hygiena může celý tábor ukončit, jak se již stalo v Plzeňském kraji začátkem července.

Jak je to s rouškami a respirátory?

Podle aktuálních informací dle COVID portálu nezletilý účastníci dětského tábora (tj. mladší 18 let) nemusí nosit roušky ani respirátory. Úleva se týká pohybu a doby strávené přímo v areálu táboru, nikoli tedy během cesty na tábor. Pokud cesta probíhá hromadně veřejnou dopravou, je nutné zajistit ochranu dýchacích cest rouškou nebo respirátorem.

Na tábor dítěti přibalte antigenní test, dezinfekci a raději i respirátor

Z výše zmíněného vyplývá, že pro hladký průběh tábora je zásadní důkladná příprava. Jesliže jako většina českých rodičů volíte cestu antigenního testování, přibalte dítěti také samotest na tábor. A pokud váš potomek špatně snáší výtěrový test z nosohltanu, zvolte pohodlnější řešení v podobě antigenního testu na covid-19 ze slin.

Pro každý tábor platí také přísná hygienická opatření týkající se dezinfekce rukou i prostor. Určitě tedy neprohloupíte, pokud dítě vybavíte sanitárním gelem na ruce nebo antibakteriálními vlhčenými ubrousky.
A přestože děti do 18 let nemusí v areálu tábora nosit roušky či respirátory, neobejdou se bez nich během cesty na tábor či případných výletů. Doporučujeme tedy pro jistotu zavítat do kategorie dětské respirátory pro menší děti, případně pořídit standardní respirátory FFP2.