Využíváte jednorázové rukavice ve své práci nebo při domácím úklidu? Tak či tak je dobré vědět, zda je konkrétní typ ochranných rukavic pro vás zrovna ten pravý. Všechny rukavice jsou určeny pro udržení optimálních hygienických podmínek a pro vaši ochranu. Je jich ale mnoho různých typů lišících se především v materiálu, ze kterých jsou vyrobeny. V čem se jednotlivé materiály liší se dočtete v tomto článku.

Nejznámější variantou jsou pravděpodobně latexové rukavice. Jde o hlavní materiál pro výrobu ochranných rukavic. Vyrobeny jsou z přírodního latexu získaného ze stromů kaučukovníku, díky čemuž jsou velmi elastické, měkké a příjemné na nošení. Díky jejich jemnosti v nich budete mít i dobrou citlivost hmatu a nemusíte se ani bát jejich využití při práci, protože rozhodně patří mezi ty odolnější. Jsou rezistentní vůči mnoha kyselinám a zásadám, mohou však být propustné pro některé z olejů a rozpouštědel. Latex obecně patří mezi alergeny, a proto mohou latexové rukavice způsobit kožní reakci. Použít je můžete v oblasti krásy, zdravotnictví, potravinářství a úklidu.

Vinylové rukavice jsou vyrobeny ze syntetického materiálu (polyvinylchloridové pastové pryskyřice) a jsou často používané jako pracovní rukavice. Materiál je příjemně měkký, a tak zajišťuje komfort při samotném nošení. Vinylové rukavice mají hladký povrch, patří mezi ty levnější, ale zároveň mezi ty méně pružnéNejsou však vhodnou variantou pro styk s většinou organických rozpouštědel, tuků a vodních roztoků. Nevýhodou jsou i horší mechanické vlastnosti, než které splňují latexové a nitrilové rukavice. Nejčastěji se využívají v průmyslu, potravinářství či ošetřovatelství.    

Třetí variantou jednorázových rukavic jsou nitrilové rukavice, které jsou vyrobeny na bázi minerálních olejů, čímž nezpůsobují alergické reakce a jsou šetrnější i pro citlivější pokožku. Vyráběny jsou v různých tloušťkách, podle kterých jsou rukavice vhodné pro odlišné typy činností. Tento typ rukavic je méně pružný, ale zato velmi odolný proti protržení i vůči chemikáliím. Jejich hladký povrch pak umožňuje snadné nasazení a příjemné nošení. V naší nabídce je můžete najít v různých barvách, jako je například modrá, tmavě růžová či černá, které jsou oblíbené především v kosmetickém průmyslu nebo potravinářství. Nitrilové rukavice lze ale také využít ve zdravotnictví, auto-moto nebo při úklidu. 

Poslední rukavice, které najdete v naší nabídce, jsou jednorázové rukavice z HDPE. Mikroténové rukavice jsou ideálním řešením pro ochranu rukou při lehké manuální práci. Využívají se především v průmyslu a potravinářství při pultovém prodeji, jelikož velmi dobře chrání uživatele před mastnotou. Připravit se však musíte na horší pružnost a obratnost, protože jde o nepřiléhavé rukavice.

Obecně pak rozlišujeme také rukavice pudrované či nepudrované. Výhodou pudrovaných rukavic je to, že se velice snadno navlékají, a to zejména v horkých dnech, kdy se ruce mohou potit. Ty nepudrované jsou typické pro potravinářský průmysl nebo zdravotnictví, kde by mohla být kontaminace pudrem nežádoucí. Další výhodou některých rukavic pak může být jejich prodloužená délka nebo texturovaný povrch prstů.