Prázdniny jsou v plném proudu a většina rodičů chystá své ratolesti na dětské tábory. I tábory se však musí řidit pravidly a omezeními kvůli pandemické situaci.

Jak je to s testováním před nástupem a během pobytu na táboře? A musí děti na táboře nosit respirátory?

Odpovědi na tyto a další časté dotazy rodičů jsme pro vás shrnuli v tomto článku.

Testování a očkování na dětský tábor

Asi největší chaos panuje kolem povinnosti testovat děti na tábor. Představme si tedy možnosti testování a připomeňme si, kdy děti testování absolvovat nemusí:

  1. negativní antigenní test – může být proveden na místě jako samotest, nebo na oficiálním testovacím místě, kdy je nutné předložit maximálně 72 hodin staré potvrzení. Pokud tábor trvá déle než 7 dní, je po této době nutné dítě znovu otestovat na táboře.
  2. negativní PCR test – maximálně 7 dní staré potvrzení o negativním PCR testu. Zde je výhodou, že odpadá nutnost opakovat test po 7 dnech, nevýhodou jsou však omezené kapacity testovacích míst.
  3. ukončené očkování – povinnost testování se netýká těch dětí, které již byly naočkovány proti covid-19, přičemž od poslední dávky musí uplynout minimálně 14 dní. Původních 21 dní od první dávky, jak platilo dříve, již není dostačující.
  4. prodělání nemoci – další „vstupenkou“ na dětský tábor je potvrzení o prodělání onemocnění Covid-19 v uplynulých 180 dnech.

Nutno dodat, že podceňovat testování a opatření proti koronaviru se rozhodně nevyplatí. Stačí i jeden nakažený, a hygiena může celý tábor ukončit, jak se již stalo v Plzeňském kraji začátkem července.

Jak je to s rouškami a respirátory?

Podle aktuálních informací dle COVID portálu nezletilý účastníci dětského tábora (tj. mladší 18 let) nemusí nosit roušky ani respirátory. Úleva se týká pohybu a doby strávené přímo v areálu táboru, nikoli tedy během cesty na tábor. Pokud cesta probíhá hromadně veřejnou dopravou, je nutné zajistit ochranu dýchacích cest rouškou nebo respirátorem.

Na tábor dítěti přibalte antigenní test, dezinfekci a raději i respirátor

Z výše zmíněného vyplývá, že pro hladký průběh tábora je zásadní důkladná příprava. Jesliže jako většina českých rodičů volíte cestu antigenního testování, přibalte dítěti také samotest na tábor. A pokud váš potomek špatně snáší výtěrový test z nosohltanu, zvolte pohodlnější řešení v podobě antigenního testu na covid-19 ze slin.

Pro každý tábor platí také přísná hygienická opatření týkající se dezinfekce rukou i prostor. Určitě tedy neprohloupíte, pokud dítě vybavíte sanitárním gelem na ruce nebo antibakteriálními vlhčenými ubrousky.