Jak fungují testy protilátek?

Je-li lidský organismus nakažen koronavirem COVID-19, začne jeho imunitní systém produkovat určitý druh protilátek, nazývaných IgM a IgG. Jejich přítomnost v těle sice neznamená, že jste danou nemoc již prodělali, ale spolehlivě vám potvrdí, jsou-li vaše symptomy spojené právě s koronavirovou nákazou, nebo jsou jen příznakem běžného nachlazení.

Pro koho jsou testy protilátek určeny?

Dalo by se říct, že test na protilátky využije každý, kdo prokazuje imunitní reakci – teplota, kašel, rýma. V takovém případě jsou testy protilátek nejrychlejším a nejpřesnějším testem na koronavirus a způsobem ověření zdroje vaší nemoci. Naopak plošné testování protilátek, například při rizikovém kontaktu, je zcela neúčelné. Člověk, který nevykazuje příznaky, nemá ve svém těle dostatečné množství protilátek a nemoc je u něho možné zachytit až po 5–7 dnech. Dalším využitím testů, je i možnost ověřit si množství protilátek po očkování.

Jak testy používat

Tyto takzvané neutralizační testy se vyhodnocují z krevního vzorku, jsou proto určeny především odborníkům. Své uplatnění najdou především v nemocnicích a klinikách, ale také na jiných veřejných místech, které disponují odborným personálem. Samotný test a jeho vyhodnocení vám nezabere více než 15 min. Jeho použití je rychlé a snadné, navíc nevyžaduje odeslání vzorků do laboratoře. Testy na protilátky se pyšní vyšší citlivostí než nukleové kyseliny PCR. Jeho citlivost je 96 %, specificita 98,29 % a celková přesnost se pohybuje okolo 98 %.

Více o neutralizačních testech se dozvíte v dané kategorii, kde v současné době naleznete mimo jiné i testy od značky Singclean za výhodnou cenu 24 Kč za kus.