Ať už těhotenství plánujete či ne, vždy se vám doma může hodit krabička s těhotenskými testy. Je to snadná a velmi levná pomůcka pro rychlé zjištění, zda jste v očekávání. Navíc citlivost a spolehlivost těchto diagnostických testů jsou dnes již poměrně na vysoké úrovni. Pojďme si nyní představit, jaké jsou první příznaky těhotenství, kdy je vhodné si udělat těhotenský test, jak takovýto test funguje a proč doporučujeme použít právě Těhotenský test ZencoLab.

První příznaky těhotenství 

Pokud těhotenství plánujete, nejspíš si nedočkavě uděláte těhotenský test ještě před nástupem prvních příznaků. Je zde ale také možnost, že těhotenství neplánujete a zároveň nemáte pravidelný cyklus. V tomto případě vám mohou napovědět tyto příznaky: 

 • vynechání menstruace - k té může dojít už dva týdny po oplodnění,
 • nevolnost, která je někdy doprovázena zvracením,
 • citlivá prsa - hormony progesteron a hCG zvěšují objem krve, čímž jsou prsa také větší a těžší,
 • bolest břicha a křeče způsobené průtokem krve do dělohy a jejím zvětšováním,
 • únava - dostavuje se kvůli rychle rostoucí hladině progesterovanu a také zrychlenému metabolismu - tělo vydá mnohem více energie,
 • a další, jako například citlivý čich, časté močení, výtok nebo neobvyklé chutě.

Kdy si udělat těhotenský test?

Včasné zjištění těhotenství je klíčové pro zdraví vás i vašeho děťátka. V případě, že je pro vás pozitivní test radostnou novinou, můžete se co nejdříve vyvarovat potravinám a činostem, které můžou dítěti ublížit, jako například syrové maso nebo nadměrné pití alkoholu a kouření. V opačném případě platí stejné pravidlo. Pokud se rozhodnete pro umělé přerušení těhotenství, platí čím dříve, tím menší zdravotní rizika jsou s ním spojena. 

V případě plánovaného těhotenství je doporučováno test použít zhruba týden po vynechání pravidelné menstruace. V této době jsou těhotenské testy schopné spolehlivě zachytit v moči hormon hCG (choriogonadotropin), který se začíná tvořit po oplodnění vajíčka. Otestovat se můžete již cca 14 dní po oplodnění, tedy v době očekávané menstruace. Je však pravděpodobné, že čárka na testu bude slabší, tedy tzv. duch. V tomto případě test opakujte po několika dnech. Dřívější testování můžete ukázat falešně negativní výsledek.

Jak těhotenský test funguje? 

Jak již bylo zmíněno výše, těhotenské testy reagují s hormonem hCG v moči nebo krvi. Hladina tohoto hormonu se začíná zvyšovat s usazením vajíčka v děloze a každým dnem stoupá. V krvi je pak detekovatelný dříve, než v moči. Běžnější a finančně dostupnější jsou však testy z moči, které jsou dostupné ve čtyřech variantách - testovací proužky, testovací tyčinka (vkládá se do proudu moči), testovací kazeta (moč je nutné s pomocí kapátka dostat na testovací kazetu) a digitální těhotenské testy

Největší koncentrace hCG hormonu je v první ranní moči, proto se pro testování doporučuje použít vzorek moči po probuzení. Test však můžete provést i kdykoli jindy během dne. Všechny varianty těhotenských testů vám výsledek prozradí stejným způsobem - pomocí indikačních proužků. Pokud se na testu objeví dvě čárky, je výsledek pozitivní a pravděpodobně jste těhotná. Pokud se objeví pouze jedna čárka, těhotná nejste. Může se také stát, že druhá čárka bude slabší (tzv. duch) nebo se neobjeví žádná čárka (test je neplatný). V tomto případě test opakujte s novým testovacím zařízením.

V případě, že se objevily dvě čárky, kontaktujte svého lékaře, který vám tuto radostnou zprávu potvrdí. Následovat bude sledování miminka a přípava na roli matky. Lékaře kontaktujte také v případě, že se obáváte, že je test falešně negativní. Bohužel se může stát také to, že je domácí těhotenský test falešně pozitivní (vlivem onemocnění nebo léků na vyvolání ovulace).

Proč právě Těhotenský test ZencoLab?

těhotenský test zencolab 2 ks

Nově vám i my nabízíme Těhotenský test ZencoLab, a to za bezkonkurenční cenu 29 Kč za 2 ks. Jedná se o testování ze vzorku moči pomocí testovacích proužků. Výhody našeho testu jsou následující:

 • 2 testy v jednom balení pro dvojnásobnou jistotu,
 • jednokrokový test,
 • rychlá, spolehlivá a snadná detekce těhotenství,
 • více než 99% přesnost výsledku,
 • výsledek již do 3 minut,
 • lze použít již první den vynechání menstruace,
 • testovat se lze kdykoliv a kdekoliv během dne.
Neváhejte a pořiďte si Těhotenský test ZencoLab již dnes! Nikdy nevíte, kdy se může hodit..