Antigenní testy na koronavirus se bohužel v posledních měsících staly běžnou výbavou domácností. Každý si čas od času potřebuje ověřit, zda náhodou není nakažený. S příchodem varianty Omicron však mnozí lidé těmto domácím testům určeným pro samotestování přestali věřit. Přitom i tyto testy dokáží Omicron spolehlivě zachytit.

Antigenní test může být buď výtěrový, nebo ze slin. Účinnost je podobná, u výtěrového testu o trošku vyšší, nicméně test ze slin je pro spoustu lidí příjemnější, není tolik invazivní, a pokud jsou nuceni se testovat častěji, jde pro ně obvykle o příznivější variantu. Oba dva testy však fungují na podobném principu reakce.

I domácí antigenní test je spolehlivý

Klasický výtěrový test na koronavirus využívá citlivé protilátky, které jsou na testovací oblasti membrány kombinovány s činidly. Vzorek reaguje s protilátkami a směs migruje vzhůru, kde v případě pozitivity vytvoří barevný proužek. Na tomto principu lze detekovat všechny varianty covidu včetně variant z Brazílie, Velké Británie, Indie nebo právě Omicron. Test totiž detekuje antigeny nukleokapsidových proteinů, přičemž mutace variant je na spike proteinu.

Velmi podobně fungují testy ze slin, pouze detekují protilátky ze slin, nikoliv z výtěru odebraného z nosní sliznice.

Výrobci mají své testy ověřené

Nejde pouze o plané tvrzení, výrobci testů citlivost na variantu omicron potvrdili. Mnozí vydali prohlášení, v němž představili výsledky testu na různé varianty covidu. Pokud si chcete být jistí, že kupujete antigenní test, který variantu omicron zachytí, zaměřte se na výrobce LituoLepu, Flowflex, Safecare, Sejoy, Vivadiag a Wondfo. Pro tyto testy výrobci vydali potvrzení, že mutaci spolehlivě zachytí – jejich účinnost se s mutacemi nemění.

A kde tyto testy zakoupit? Všechny zmiňované najdete na našem webu v kategorii Testy na COVID. Jde nejen o výtěrové testy, ale také právě o testy ze slin, můžete si tedy vybrat, jaká varianta je vám příjemnější.