Dnešní hektická doba plná povinností, nedostatku spánku a stresu se často negativně promítá ve výši našeho krevního tlaku. Mějte jistotu, že je vaše srdce v pořádku a pořiďte si domů vlastní tlakoměr. Proč ale investovat do tlakoměru, když výši tlaku vám měří lékař? Ruku na srdce, ne každý z nás navštěvuje lékaře pravidelně a navíc se jedná o jednorázové měření, jehož výsledná hodnota může být ovlivněna různými okolnostmi.

Výhody vlastnictví tlakoměru

V České republice má vysoký krevní tlak zhruba 40 % pacientů ve věku 25 až 64 let a až 70% pacientů ve věkové skupině 55 až 64 let. To je také důvod, proč bychom měli znát hodnoty svého krevního tlaku. Není třeba chodit k lékaři, domácí měření tlaku má řadu výhod:

  • pomocí pravidelné kontroly hodnot tlaku můžete předejít mnohým zdravotním komplikacím,
  • v případě kolísavého tlaku máte pravidelný přehled o aktuálních hodnotách a můžete tak snadno zjistit, v jakých situacích vám tlak stoupá či naopak klesá,
  • hodit se bude také pro kontrolu tlaku při onemocněních jako je cukrovka, onemocnění ledvin, prodělané srdeční či mozková příhodě, u vyšší věková kategorie, v těhotenství, stresovém zaměstnání, nebo když jen máte zájem mít svůj zdravotní stav pod kontrolou,
  • klinicky validovaná zařízení pro domácí měření jsou tak přesná, že se naměřené hodnoty téměř neliší od výsledků naměřených profesionálním lékařským tlakoměrem,
  • spousta lidí trpí tzv. syndromem bílého pláště, a tak je pro ně každá návštěva lékaře stresujícím zážitkem, kdy tlak letí zákonitě vzhůru a může být mylně diagnostikována hypertenze. Domácí měření probíhá beze stesu, neberte léky na vysoký tlak zbytečně! Naměřené hodnoty navíc můžete zkonzultovat s vašim lékařem zpětně.

Jak vybrat ten správný tlakoměr?

Ještě před nedávnem bylo měření tlaku možné pouze v ordinaci lékaře. Dnes v ordinacích vídáme digitální tlakoměry, jejichž výsledné hodnoty se stále vyjadřují pomocí milimetrů rtuťového sloupce (mm Hg), které ale lze snadno odečíst na displeji automatického digitálního tlakoměru. My pak máme na výběr z nepřeberného množství tlakoměrů za příznivé ceny k pořízení do domácí lékarničky. Jak ale vybrat ten správný?

Samozřejmostí je kvalitní a certifikovaný výrobce. Zaměřte se také na velikost manžety - klasický rozměr je 22-32 cm, pro širší obvod paže nebo pro děti ale budete potřebovat jinou manžetu. Pokud vyžadujete opravdu přesné výsledky měření, zvolte digitální tlakoměr na paži. Při občasném měření či na cestách si vystačíte i s tlakoměrem na zápěstí, v jeho výsledcích ale mohou být drobné odchylky. V případě nákupu tlakoměru pro seniora se zaměřte i na displej, který by měl být dostatečně velký a dobře čitelný. 

Jak správně změřit tlak?

Před měřením je důležité být několik minut (cca 5 - 10) v klidu a alespoň 30 minut předem nekouřit, necvičit, nepít alkohol ani kávu. Další postup je následující:
  • vsedě nasadíme manžetu tak, aby byla cca 2 prsty nad loketní jamkou, nebyla příliš utažená a gumová hadička směřovala volně od manžety ve směru k zápěstí,
  • manžeta i tlakoměr by měly být v úrovni srdce, ruka volně položená na podložce, 
  • neměli bychom zavírat oči, mluvit ani zadržovat dech. Také nohy jsou volně položeny, nekřížíme je,
  • spustíme automatické nafouknutí manžety a vyčkáme na zvukový signál započatého a ukončeného měření,
  • po pár minutách měření opakujeme. Výsledné hodnoty zapíšeme nebo uložíme do paměti. První hodnota je obvykle nejvyšší, průměr se provádí z druhé a třetí naměřené hodnoty,
  • měření provádíme pravidelně ve stejnou denní dobu (v případě užívání léků na vysoký tlak před podáním ranní anebo večerní dávky).
Optimální hodnoty krevního tlaku by se pak měly pohybovat kolem cca 120/80 – 129/84 mm Hg. Za mírnou hypertenzi je považována hodnota 140/90 mm Hg a více, středně závažná hypertenze od hodnoty 160/100 mm Hg a závažná hypertenze při naměření hodnot vyšších než 180/110 mm Hg. Vždy je ale potřeba zohlednit věk, hmotnost a fyzickou zdatnost pacienta, jelikož tyto faktory ovlivňují nejen krevní tlak, ale také tepovou frekvenci. Pokud tlak během dne mírně kolísá, nemusíte se bát. Je zcela normální, že tlak bývá nižší třeba po probuzení ráno a vyšší například při stresu.

Pořiďte si domů digitální tlakoměr i vy a mějte své zdraví pod kontrolou.