Proč neexistuje pohodlnější testování na COVID-19, než třeba výtěry z nosohltanu? Takto se ptají mnozí, kterým je tato forma testování nepříjemnou. Alternativa ale existuje a tzv. lízátkové testy jsou oblíbené třeba u našich sousedů v Rakousku.

Snadné testování s vysokou přesností

Antigenní test 2019-nCoV Ag Saliva Rapid Test Card zjišťuje přítomnost viru SARS-CoV-2 z lidských slin. Příslušenství sady vypadá jako lízátko a i proto se tento nejpříjemnější test přezdívá lízatkovým. Test ze slin vám dá již do 10 minut odpověď na to, zde jste či nejste nakaženi. Virus umí detekovat v počáteční fázi onemocnění, v jejím akutním stádiu i v inkubační době. Celková přesnost testu je skutečně vysoká – až 96,47 %. Nabízí 98,83% specificitu (procenty vyjádřená pravděpodobnost negativního výsledku u zdravého člověka, tedy rozpoznání zdravého jedince) a 92,14% citlivost (odhalí více než 92 nakažených lidí ze 100)Je to tedy skutečně velice přesný test, který navíc detekuje veškeré současné mutace koronaviru (potvrzeno výrobcem).

Vysoká citlivost, bezbolestné použití, snadné použití doma i v kanceláři, žádná nutnost odesílat vzorky do laboratoří a výsledky již do 10 minut – to vše dělá tento test skvělým i pro použití v cílových skupinách jako jsou děti, nemocní i senioři. Používají jej také napříkald alzheimer centra. Vysoká není ani cena testu - 79 Kč.

Jak lízátkový test na COVID-19 použít?

  • Před testem by se nemělo 30 minut jíst ani pít.
  • Ideální vzorek je z ranních slin před vypláchnutím úst, ale odebrat jej lze i kdykoliv jindy během dne.
  • Houbičkou na konci výtěrového tamponu vytřete jazyk a ústa.
  • Až se houbička naplní slinami či indikátor zmodrá, vložte tampon do držáku testovací karty dle návodu.
  • Test běží, pokud se ve výsledkovém okénku pohybuje fialová barva.
  • Výsledek testu je k dispozici do 10 minut.

V současnosti tak neexistuje komfortnější test na koronavirus než tzv. lízatkový. Antigenní test 2019-nCoV Ag Saliva Rapid Test Card zakoupíte zde.