Při úklidu jsou pracovníci vystaveni různým chemikáliím a dráždivým látkám, a tak mohou být ruce postupem času podrážděny či dokonce zraněny. Z tohoto důvodu je vhodné, až dokonce nezbytné, při takovéto práci využít ochranné rukavice. Těch je ale dnes na trhu nepřeberné množství, a proto vám poradíme, jaké rukavice ochrání vaše ruce nejlépe a zároveň účinně zvládnou danou práci.

Význam nošení rukavic

Bez vhodných ochranných rukavic budou ruce údržbářů a úklidových pracovníků rychle poškozeny každodenním používáním úklidové chemie. Proto je důležité, aby měli přístup k potřebnému vybavení a byli během své práce chráněni. Způsoby, jakými rukavice pomáhají chránit zaměstnance, jsou následující:

  • ochrana před chemikáliemi - čisticí chemie (rozpouštědla, čpavek nebo například bělidlo) obsahuje přísady, které mohou pokožku podráždit, spálit či poranit. Používání ochranných rukavic zabrání pronikání chemikálií k pokožce rukou a udržuje je v bezpečí a čisté;
  • ochrana před viry a bakteriemi - při úklidových pracích dochází ke styku s místy hemžícími se viry a bakteriemi. Místa plná bakterií můžete snadno vyčistit pomocí rukavic, které po použití vyhodíte a zabráníte tak dalšímu šíření onemocnění;
  • ochrana před vařící vodou - i když se horká voda nezdá být takovým problémem jako chemikálie nebo viry a bakterie, může častým používáním vážně poškodit pokožku. Opakované vystavování horké vodě používané při úklidu může vést k suchým, popraskaným až krvácejícím rukám. Jednorázové rukavice ochraní vaše ruce před navlhnutím a popraskáním v důsledku práce s horkou vodou;
  • ochrana proti zranění - tvrdé drhnutí, manipulace s nebezpečnými materiály a pohyb mezi ostrými předměty je dalším důvodem pro použití silnějších a odolnějších ochranných rukavic, které chrání uživatele před pořezáním, poškrábáním a dalším zraněním rukou. Použití rukavic je zde klíčové z toho důvodu, že pokud se otevřená rána infikuje, může vést zranění i k závažnějším zdravotním problémům. 

Jednorázové vs. opakovaně použitelné rukavice

Vybrat jednorázové nebo opakovaně použitelné ochranné rukavice? Správný výběr závisí na tom, pro jakou práci jsou potřeba a také zda zdravotní normy vyžadují, aby byly po použití vyhozeny. Jakékoli rukavice používané při úklidu by ale měly pomáhat chránit před patogeny, chemikáliemi, kapalinami a dalšími látkami tak, aby bylo zajištěno, že pracovník nepřijde do přímého kontaktu s nebezpečními látkami. V následujících odstavcích si tedy porovnáme obě možnosti.

Opakovaně použitelné rukavice

Tyto rukavice jsou ideální pro svou odolnost vůči chemikáliím a horké vodě, jelikož mají pevnou ochrannou konstrukci, která zabraňuje roztržení, propíchnutí či protečení. Nicméně vzhledem k možnosti opakovaného použití se ne vždy pohodlně nosí a nenabízejí nejlepší obratnost při práci. Navíc vzhledem ke styku s mnoha různými povrchy může při opakovaném nasazování rukavic dojít ke křízové kontaminaci.

Jednorázové rukavice

Naopak jednorázové rukavice lze snadno sundat a vyměnit právě pro zabránění křízové kontaminaci. Jejich lehká konstrukce poskytuje uživateli lepší citlivost a obratnost při práci, a tak jsou ideální pro jemné úkony. Tyto rukavice jsou schopny odolávat mírným chemikáliím a dráždivým látkám, avšak ne všechny fungují proti tvrdším chemikáliím. Mezi jejich nevýhody pak patří také snazší roztržení a tedy i více odpadu.

Ať tak či onak, obě varianty ochranných rukavic mají své výhody, takže může být užitečné zásobit úklidové skříně oběma typy.

Nejlepší opakovaně použitelné rukavice pro úklid

Bezlatexové či nitrilové rukavice poskytnou robustnější ochranu proti propíchnutí a vydrží déle při kontaktu se silnějšími chemikáliemi obsaženými v čisticích prostředcích. Všechny opakovaně použitelné rukavice důkladně omyjte a osušte po každém použití, abyste zabránili křížové kontaminaci. Pokud se do rukavic dostanou jakékoli chemikálie, ihned rukavice zlikvidujte. 

Nejlepší jednorázové rukavice na úklid

Jednorázové rukavice je možné při kontaminaci snadno sundat, zlikvidovat a rychle si nasadit nové, čímž jsou ruce chráněny, aniž by došlo k narušení pracovního procesu. Pojďme si představit možnosti volby materiálu jednorázových rukavic:

Pokud hledáte pevné a chemicky odolné rukavice bez latexu, nitril je tou správnou volbou. Je vysoce účinný proti chemikáliím a propíchnutí a poskytuje střední ochranu proti virům a bakteriím. Rukavice z nitrilu jsou navíc lehké, pohodlné a vydrží i mírné teploty. Nitril však není odolný vůči acetonu, a proto je nutné se vyvarovat jeho použití při styku s touto látkou. Obecně jsou nitrilové rukavice odolnější než ty latexové, ale jsou tužší a poskytují menší pohyblivost.

Latexové rukavice jsou tenké, pružné a nabízejí dobrou ochranu proti patogenům. Umožňují také lepší zručnost a citlivost rukou. Tyto rukavice jsou lehké a pohodlné a jsou stále schopny chránit pokožku před čisticími prostředky. Nevýhodou těchto rukavic je častá alergie na latex, což zcela zněmožňuje jejich nošení alergiky.

Dalším možným materiálem pro jednorázové rukavice je vinyl. Rukavice z vinylu mají tu výhodu, že stejně jako ty nitrilové neobsahují latex, a tak nedráždí pokožku lidem citlivým na latex. Vinylové rukavice poskytují průměrnou odolnost vůči běžným alkoholům a dalším chemikáliím a zvládají nižší teplo. Bohužel se však trhají snadněji než nitril či latex a nabízejí tak poměrně nízkou ochranu proti virům a bakteriím. Také jsou méně flexibilní a poskytují nižší obratnost.

Chraňte své ruce před podrážděním a chemikáliemi - pořiďte si vysoce kvalitní ochranné jednorázové rukavice od Zenco! Nabízíme širokou škálu materiálů i barev rukavic, které vyhovují potřebám různých průmyslových odvětví, takže u nás vždy najdete ty nejlepší rukavice pro vaše potřeby. S našimi prémiovými ochrannými rukavicemi bude mít váš úklidový tým prostředky k bezpečné a efektivní práci.