Trápí vás kašel, rýma, horečka, bolest hlavy nebo únava? Možná jste "chytili" koronavius, chřipku nebo RS virus. Jak je ale od sebe spolehlivě rozeznat? A jaká je prevence?

S chladnějším počasím nás přirozeně trápí vyšší počet případů nachlazení, chřipky a dalších respiračních onemocnění. V době před koronavirem bylo v celku jednoduché tato onemocnění rozlišit, nicméně dnes je rýma, kašel či kýchání okamžitě podezřením na COVID-19. Brzké odhalení správného viru je však zásadní pro nasazení vhodné léčby a vyhnutí se tak komplikacím a rizikům specifickým pro daný virus. Navíc v případě nakažení dítěte RS virem je riziko hospitalizace a možné úmrtí ve srovnání s chřipkou mnohem vyšší, a to zejména proto, že proti tomuto viru neexistuje očkování, lék ani ověřená léčba. Jak tedy od sebe jednotlivá onemocnění rozpoznat?

Jak od sebe rozlišit chřipku, COVID-19 a RS virus

Přenos viru je u všech těchto nemocí stejný, a to prostřednictvím kapének. Níže přinášíme výčet nejčastejších symptomů těchto respiračních onemocnění: 

chřipka COVID-19 RS virus
kašel kašel silný kašel
horečka (náhlý nástup, vysoké teploty) horečka (náhlý nástup, vysoké teploty) rýma
únava únava
bolest hlavy bolest hlavy
bolest celého těla bolest svalů, kloubů
bolest v krku (nejhorší v prvních dnech)
průjem

  Ztráta chuti a čichu je také jedním z často zmiňovaných symptomů COVID-19, může se ale objevit i u běžné chřipky, a proto není doporučováno se na tento příznak při rozlišování daných nemocí spoléhat. Navíc koronavirus můžete přečkat bez ztráty chutí a čichu. Podle lékařů je mnohem důležitější se řídit nástupem a průběhem nemoci.

  Inkubační doba u chřipky je pouze 1-4 dny. V drtivé většině případů tak propuká náhle a naplno jen pár dní po nakažení. Co se týká nakažlivosti je chřipka méně nakažlivá než COVID nebo RS virus. Doba nakažlivosti se pak pohybuje kolem 5-7 dní. Příznaky koronaviru se naopak obvykle projevují později, někdy až 14. den po nakažení, přičemž průběh nemoci bývá nejhorší čtvrtý až sedmý den po propuknutí příznaků. Doba nakažlivosti se zde pohybuje od 5 do 10 dní. Inkubační doba RSV je 4-6 dní a na rozdíl od chřipky a covidu se u něj neprojevuje tak výrazná horečka. Období nakažlivosti u RS viru je 2-8 dní. Poslední z těchto respiračních onemocnění pak ohrožuje nejčastěji děti.

  Kdy nepodceňovat příznaky

  Pokud jste zdraví a máte jen běžné příznaky jako kašel, zvýšenou teplotu, bolest v krku, hlavy, či se cítíte unavení, je doporučena léčba v domácím prostředí. Pokud se ale přidá bolest či tlak na hrudi, dušnost, nespavost nebo dokonce dezorientace, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Lékaře kontaktujte i v případě, že trpíte jinými onemocněními, které by mohly průběh respiračního onemocnění výrazně zhoršit. Jedná se převážně o kardiovaskulární onemocnění, onemocnění plic (např. astma), ledvin, cukrovku, oslabenou imunitu nebo jiné vzácné choroby.

  Otestujte se pohodlně doma

  Koronavirus je mnohem nakažlivější než běžná chřipka. Je schopen se velmi snadno a rychle přenést na velké množství lidí, a proto je nutné nemoc zachytit co možná nejdříve. Nejsnazší cestou, jak rychle zjistit diagnózu, jsou domácí samotesty, kterých dnes na trhu najdete velké množství. Nutno zmínit, že antigenní test může být jak falešně pozitivní, tak falešně negativní (jejich senzitivita a specificita se pohybuje kolem 97-100%). Záleží jak na testu, tak na fázi nemoci, ve které se necháváte testovat. Proto je nutné navštívit také lékaře, který provede spolehlivější PCR test.  

  Nyní jsou však dostupné také tzv. multifunkční testy, pomocí kterých se můžete v pohodlí domova otestovat na COVID-19, chřipku i RS virus. Zjistěte, zda vás nenapadl jeden z nejrozšířenějších respiračních virů pomocí inovativních kombinovaných antigenních testů pohodlně a rychle doma:  

  • Test 4v1 na chřipku A+B, COVID-19 a RS virus - test značky CorDx můžete zakoupit zde. Doporučuje se při projevení příznaků hlavně u dětí, starších lidí a osob, které s nimi přišli do kontaktu, a také osob s vysokou mírou zdravotního rizika / pro preventivní vyšetření rizikových skupin a před či po společenských a veřejných událostech pro zamezení dalšího přenosu infekce.
  • Test 3v1 na chřipku A+B a COVID-19 - nabízíme test značky Singclean a Anbio. Doporučuje se použít v případě výskytu jednoho nebo více společných příznaků chřipky či koronaviru, ale žádného z příznaků RS viru / v případě, že jste v posledních 8 dnech nebyli ve styku s dětmi nebo staršími osobami a možnost nákazy RSV je tedy nízká až nulová / pro preventivní vyšetření skupin po společenských či veřejných událostech k zamezení dalšího přenosu, kdy lze vyloučit RSV.
  • Antigenní testy na COVID-19 - široký vyběr antigenních testů nejdete na našem e-shopu. Doporučujeme při příznacích typických pouze pro vir SARS-CoV-2 nebo při kontaktu s osobami infikovanými koronavirem / v případě, že jste v posledních 8 dnech nebyli ve styku s dětmi nebo staršími osobami a možnost nákazy RSV je tedy nízká až nulová / pro preventivní screening COVIDu-19 k zamezení dalšího přenosu, kdy lze vyloučit RSV i chřipku.

  Prevence

  A jak na prevenci těchto respiračních onemocnění? Lékaři radí dodržovat základní hygienická pravidla, často si mýt ruce, vyhýbat se větším skupinám lidí a omezit kontakt s rizikovými skupinami jako senioři nebo lidé trpící chronickými chorobami. Samozřejmostí je také posilování imunity vyváženou a pestrou stravou, fyzickou aktivitou, pobytem na čerstvém vzduchu a dostatkem spánku a odpočinku. S imunitou vám pak mohou napomoci také vhodné doplňky stravy.