Hygiena na prvním místě, ve zdravotnictví především. Co je dobré vědět, abyste správně vybrali kvalitní a spolehlivou ochranu pro váš personál? Jaký zvolit materiál? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů? Jsou potřeba sterilní, nebo si vystačíte s těmi nesterilními? Jak vybrat vhodnou velikost, texturu, či barvu? Níže vám poradíme, jak vybrat ty správné.


latexové rukaviceLatexové rukavice

 • výhody

Latex je hlavní materiál pro výrobu rukavic. Jedná se o přírodní výrobek získaný ze stromů kaučukovníku, díky čemuž jsou jednorázové latexové rukavice velmi pružné, měkké a jemné. Krom toho, že se příjemně nosí, jsou také přilnavé, a tak budete mít velmi dobrou citlivost hmatu s pocitem druhé pokožky ruky. Bonusem je přívětivost k životnímu prostředí, jelikož se jedná o přírodní výrobek. V naší nabídce najdete jak pudrované, tak nepudrované latexové rukavice (více o vnitřním povrchu níže).

 • nevýhody

Bílkoviny v latexu patří mezi alergeny, a tak rukavice mohou u alergiků vyvolat kožní reakci. Latexové rukavice jsou sice odolné proti kyselinám a zásadám, ale nechrání před všemi oleji, příp. rozpouštědly.

 • použití

Díky své flexibilitě jsou latexové rukavice oblíbené v oblastech, kde je důležitá cilivost na dotek, a to konkrétně - veterinární péče, stomatologie a zubní hygiena, farmacie, tetování, zpracování potravin, chemická výroba, úklid, výroba a montáž, inženýrství, tisk, elektronický průmysl.


nitrilové rukaviceNitrilové rukavice

 • výhody

Nitrilové rukavice jsou vyrobeny na bázi minerálních olejů, a proto jsou šetrnější k pokožce a nezpůsobují alergické reakce. Hladký povrch těchto rukavic umožňuje snadné nasazení a pohodlné nošení. Nitrilové rukavice oceníte také pro jejich vyšší odolnost - představují nejlepší ochranu proti chemickým látkám, rozpouštědlům a dalším agresivním látkám a jsou velmi odolné proti propíchnutí. Navíc materiál má tendenci se spíše trhat než propíchnout, čímž je zjištění poškožení snadnější. S detekcí propíchnutí pomůže také barevnost rukavic.

 • nevýhody

Nevýhodou může být menší pružnost a vyšší cena proti jiným druhům jednorázových rukavic. 

 • použití

Nitrilové rukavice u nás najdete v mnoha barevných provedeních, jako je kromě modré také černá, bílá, zelená nebo růžová, což jsou barvy oblíbené především v kosmetickém průmyslu nebo potravinářství. Standardně se používají ve zdravotnictví a hygienických oborech, jako ošetřovatelství a zubní lékařství, ale také například v automobilovém průmyslu nebo při úklidu.


vinylové rukaviceVinylové rukavice

 • výhody

Vinylové rukavice jsou cenově dostupnější variantou jednorázových rukavic, které nezpůsobují alergickou reakci. Materiál je příjemně měkký a hladký, a tak zajišťuje pohodlné nasazení a nošení. Z tohoto důvodu bývají oblíbené v prostředí, kde je nutné pravidelné sundávání a nandávání rukavic.

 • nevýhody

Vinylové rukavice jsou méně pružné, a tudíž úplně nepřilnout k ruce. Nedoporučují se tedy pro precizní práci či práci s nebezpečným materiálem vzhledem k vyššímu riziku protržení.

 • použití

Vzhledem ke svým vlastnostem se tyto rukavice používají především tam, kde nedochází ke styku s biologickým či chemickým materiálem nebo je nutné je často sundávat. Uplatní se tedy zejména v průmyslových, potravinářských a ošetřovatelských odvětvích nebo domácnostech.


sterilní rukaviceSterilní rukavice

 • výhody

Sterilní lékařské rukavice jsou nejčasteji vyráběny z latexu, jehož specifikaci naleznete výše. Jsou obvykle ošetřeny etylenoxidem (bezbarvý, hořlavý a výbušný plyn, který sterilizuje předměty v pevné, tuhé komoře) nebo gama zářením (to ničí molekuly mikrobiální DNA pomocí kobaltových 60 gama paprsků) pro odstranění všech mikrobů. Jsou dodávány v jednotlivě zabalených obalech a musí splňovat vyšší standardy. Výhodou může být také prodloužená délka.

 • nevýhody

Nevýhodou je vyšší cena proti nesterilním typům rukavic. 

 • použití

Tyto rukavice se uplatní ve sterilních postupech při lékařských, ambulantních a diagnostických vyšetřeních a léčebných úkonech hlavně tam, kde je třeba zamezit kontaminaci pacientů či materiálů. Sterilizace je zásadní pro rukavice používané při lékařských procedurách jako například zavádění katétru a provádění související péče, výměna sterilních obvazů, ochrana jedinců s oslabenou imunitou, obvazování ran na kůži nebo sliznicích při riziku infekce, porod dětí či manipulace s chirurgickým vybavením a katetry.


Vnitřní povrch rukavic

Jednorázové rukavice se vyrábějí ve variantách s pudrem nebo bez něj. Pro výrobu pudrovaných rukavic se obvykle používá kukuřičný škrob, díky jemuž se snadněji se navlékají i na zpocené ruce. Jsou zde však určitá rizika: pudrované rukavice mohou vyvolávat alergické reakce, podráždění pokožky a mohou znečistit vybavení operačních sálů či zkreslovat výsledky laboratorních testů. Pudrování dnes nahrazují speciální výrobní postupy jako syntetické vnitřní povrstvení nebo chlorování. V naší nabídce můžete nalézt rukavice s vnitřní polymerovou vrstvou. Rukavice bez pudru jsou příznivější pro pokožku, takže vhodné pro citlivou kůži.

Velikost, tvar a barva

Kromě materiálu si při nákupu jednorázových rukavic musíte vybrat také velikost, tvar a barvu. Co se týká velikostí, ty jsou dostupné v rozměrech od XS až po XL (jak vybrat správnou velikost obvykle najdete v popisu produktu). Tvar rukavic se liší podle toho, zda jsou univerzální, či anatomicky tvarované pro pravou a levou ruku.

Barevných možností rukavic u nás najdete několik. Obecně je barva čistě na vašem výběru, přesto se někdy vybírá určitá barva rukavic pro specifické účely nebo tak, aby bylo snadné určit jejich materiál pro přehlednost a organizovanost procesů. Příkladem může být barevné rozlišení pro alergiky na latex, kdy se například ve zdravotnictví používá světle modrá barva jako označení nelatexových rukavic. V gastronomii pak mohou na různých přípravných stanicích nosit odlišné barvy rukavic pro zabránění křížové kontaminaci. A v neposlední řadě mechanici často volí černé rukavice, aby chránili své ruce a zároveň zakryli nečistoty a mastnotu. Stejně tak pracovníkům pošty či policistům mohou rukavice tmavých barev pomoci odhalit lehké práškové látky a chrání je před možnou kontaminací.

 
Kvalitní rukavice všech materiálů, velikostí, barev i značek najdete u nás na Zenco.cz.