Antigenní testy ze slin

Nejen antigenní testy, ale i PCR testy se provádí z různých odběrů, což jsou nejčastěji sliny nebo výtěry. V případě antigenních testů se testy slinové nejčastěji používají na domácí využití. Pro občany, tedy laiky, je to nejkomfortnější způsob. Zkrátka pouze plivnete do zkumavky, smícháte sliny s potřebným činidlem a roztok nakápnete na testovací zařízení. Na něm je reagenční membrána, která obsahuje koloidní zlato, jež je smíchané s monoklonálními protilátkami proti koronaviru. Tato membrána poté prakticky ihned prokáže, jestli jste pozitivní, či negativní. Výsledek je jistý do 15 minut. Citlivost (poměr pozitivně otestovaných antigenním testem proti všem nakaženým) těchto testů je průměrně 96,93 %, specificita (poměr negativně otestovaných antigenním testem proti všem nenakaženým) 99,41 % a celková shoda s PCR testy 98,41 %. Záleží ovšem na typu testu, výrobci atd. Test ze slin má zejména tu výhodu, že nepotřebujete žádné školení. Je to snadné, rychlé, nebolestivé a komfortní.

Antigenní výtěrové testy

I tento antigenní test mohou používat laici. V podstatě už nejde o tak komfortní testování, někomu je ale příjemnější, než několikrát týdně slinit. Výtěrový test na covid také není složitý. S pomocí vatové tyčinky si provedete výtěr z nosní dírky. U většiny testů stačí odběr z 2,5 cm z nosu, není třeba tyčinku zavádět nijak hluboko. Vzorek smícháte s extračním pufrem a roztok opět nanesete na testovací kazetu. Do 15 minut se vám ukáže definitivní výsledek. Citlivost testů je průměrně kolem 98,56 %, specificita 99,03 % a shoda s PCR 98,84 %. Opět záleží na typu testů, všeobecně lze říci, že výtěrové testy jsou o něco přesnější než slinové.

Koronavirus a testování se dnes staly bohužel běžnou součástí našeho života, ovšem naštěstí už existuje mnoho pomůcek, s nimiž je testování alespoň komfortnější. Navíc výrobci testy neustále inovují i vzhledem k nově vznikajícím mutacím nemoci. Ať už výtěrové, tak i slinové testy jsou dnes schopny rozpoznat všechny mutace viru SARS-CoV-2 včetně dnes nejrozšířenější varianty Omicron.