Každým dnem neustále posloucháme o důležitosti vitamínů pro lidské zdraví. Většinu těchto organických látek si tělo neumí vyrobit svépomocí, a tak musí být přijímány externě. Jsou nezbytně důležité pro všechny pozitivní procesy našeho organismu a jejich dostatek je základem pevného zdraví bez nemoci. Jaké vitamíny tedy známe?

Rozpustné v tucích

První kategorií jsou typy vitamínů rozpustné v tucích. Ty naše tělo vstřebá pouze v případě, kdy je budeme konzumovat zároveň s dostatečným množstvím tuků v jídle. Do této kategorie patří vitamin Avitamin D, vitamin E a vitamin K. K zapamatování nám poslouží jednoduchá pomůcka, přičemž si pamatujte slovo „RADEK“ bez písmene „R“. K čemu jednotlivé látky slouží?

Pomocníci s označením A jsou velmi důležitým antioxidantem pomáhajícím růstu buněk a sliznic. Nedostatek vitamínu A se může projevit šeroslepostí nebo naopak přecitlivělostí na světlo. U dětí může dojít ke zpomalení vývoje. Látky spadající pod kategorii D pomáhají především při vstřebávání vápníku a fosforu v těle, stejně jako podporují kosti i svaly. Doplňky z kategorie E zase pozitivně ovlivňují nervovou soustavu a snižují vhodným způsobem krevní tlak. Jeho nedostatek může způsobit chudokrevnost, neurologické potíže nebo snížení obranyschopnosti organismu Zbývá nám poslední zástupce, který hlídá správnou srážlivost krve a také je důležitým aspektem pro vhodné vstřebávání vápníku.

Rozpustné ve vodě

Tyto vitamíny dokáže naše tělo vstřebat i při jejich pouhém zapití vodou. Jedná se hlavně o vitamin B a vitamin C. K čemu slouží tyto nepostradatelné pomůcky pro naše zdraví? První z nich nám zajistí adekvátní funkci nervového systému, udržení psychické pohody a zvýší naši energii. Skvělou volbou pro tyto účely je rozhodně kvalitní b-komplex. Druhý z nich má významné antioxidační a protizánětlivé účinky, stejně jako sníží vaši míru únavy. Nedostatek vitamínu C se může projevit zhoršením hojení ran a zvýšenou náchylností k infekcím. Dalšími příznaky může být extrémní únava, deprese, nespavost nebo neklid. Extrémně vysoké dávky vitamínu C mohou vést k zažívacím potížím jako je například průjem.

Na závěr musíme upozornit, že nedostatek vitamínů se časem projeví ve formě až velmi vážných zdravotních potíží. Stejně tak je ale nebezpečný výrazný dlouhodobý nadbytek, takže je potřeba dbát na dávkování doporučené lékaři. Velký výběr ověřených vitamínů a doplňků stravy naleznete na stránkách zenco.cz.