Průzkumy ukazují, že inkontinence trápí stále více lidí. Únik moči ale není jen záležitostí starších ročníků, bojují s ním stále častěji i mladí a zdraví lidé. U těch se objevuje lehčí forma inkontinence, ta těžší se pak nejčastěji objevuje u mužů a žen kolem 65 roku života.

Strategie boje s tímto problémem trápícím miliony lidí po celém světě jdou od omezování pitného režime až po společenskou izolaci ze strachu z nepříjemných situací. Toto vyhýbání však vůbec není nutné a pomocí aktivního plánování se lze bezstarostně a aktivně věnovat každodenním činnostem - od setkání s přáteli až po sportovní aktivity. Naše rada tak zní: nepopírejte problém! Zapojte správné pomůcky a užívejte si života.

Co dělat, když se objeví inkontinence?

Zde platí, čím díve inkontinenci podchytíte, tím jednodušší bude ji léčit. Při prvních příznacích tak doporučujeme ihned navštívit odborníka - muži se mohou poradit se svým urologem, ženy zase se svým gynekologem. Jako prevence i léčba nechtěné inkontinence pak funguje především posilování pánevního dna, tzv. Kegelovy cviky. Dalším důležitým aspektem je zdravá strava. Ta by neměla být příliš kořeněná, ani kyselá, a doporučuje se výhabat se močopudným potravinám a nápojům jako například káva, čaj, alkoholické nápoje, grapefruit, zelí nebo kořenová zelenina. V neposlední řadě je třeba dodržovat dostatečný příjem tekutin, omezit kouření či trávení více času pohybem i relaxací.

Jaký typ inkontinence řešíte?

Únik moči lze dělit na lehký, střední a těžký. Co si pod jednotlivými termíny představit?

  • Lehká inkontinence - moč uniká po kapkách například při zakašlání, smíchu nebo fyzickém vypětí. Co se týká množství, jde o 50 až 100 ml během 4 hodin. S tímto typem úniku moči se často potýkají ženy po porodu.
  • Střední inkontinence - zde se jedná o únik moči při mírném zvýšení nitrobřišního tlaku, například při chůzi po schodech nebo jiné lehčí fyzické námaze. Během 4 hodin jde o 100 až 200 ml. 
  • Težká inkontinence - u této varianty jde o trvalý únik moči, který trápí dotyčného prakticky neustále. Probíhá několikrát denně i v noci v množství více než 200 ml během 4 hodin. Nejčastěji postihuje nepohyblivé osoby a často je spojena také s inkontinencí stolice. Způsobena může být věkem, ale také genetikou, pohlavím nebo oslabením pánevního dna.

Pomůcky pro boj s inkontinencí

Nenechte se omezovat únikem moči a dělejte i nádale to, co máte rádi. Důležitým aspektem boje s inkontinencí je správný výběr inkontinenčních pomůcek. Při těžké inkontinenci vám vhodné pomůcky předepíše lékař a jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Moderní inkontinenční pomůcky jsou však lehce dostupné i v lékarnách či na internetových e-shopech. Nemají také nic společného s pocitem nošení pleny. Kvalitní pomůcky chrání diskrétně a spolehlivě a zároveň jsou prodyšné, šetrné k pokožce, savé a neutralizující zápach moči. Moderní inkontinenční pomůcky také nešustí ani nejsou vidět pod oblečením. Diskrétní inkontinenční kalhotky dokonce vypadají jako běžné spodní prádlo. Jako dodatečnou ochranu lůžka a ložního prádla se potom hodí i jednorázové podložky

Typy inkontinenčních kalhotek

  • MoliCare Mobile - Natahovací kalhotky

MoliCare Mobile vypadají a nosí se jako běžné spodní prádlo. Jsou velmi vhodné pro aktivní nebo částečně mobilní osoby. Díky velmi jemnému materiálu a vysoké elasticitě se přizpůsobí prakticky každé postavě. 

  • MoliCare Premium Slip - Zalepovací kalhotky

Prodyšné zalepovací inkontinenční kalhotky MoliCare Premium pomáhají výrazně zlepšit kvalitu života lidem s těžkým únikem moči. Jejich jemný a prodyšný materiál přispívá k pohodlnému nošení a zdravé pokožce. Jsou extra savé, neutralizují zápach a umožňují snadnou manipulaci. K dostání ve 2 provedeních: modré balení 6 kapek pro větší únik moči přes den / fialové balení 8 kapek pro větší únik moči v noci. 

  • MoliCare Elastic - Zalepovací kalhotky s bočními elastickými pásy

Inovativní zalepovací kalhotky MoliCare Elastic pomáhají výrazně zlepšit kvalitu života lidem s těžkým únikem moči. Jejich unikátní pružné boční pásy usnadňují každodenní péči a poskytují maximální pohodlí. Jsou extra savé, neutralizují zápach a jemný povrch s pH 5,5 udržuje pokožku zdravou.