Nikdo to nečekal tak brzy, ale koronavirová epidemie si ani v létě nevzala oddychový čas. Opět přibývá nově nakažených a roste i počet hospitalizovaných. Některé nemocnice již zavádějí opatření proti šíření nemoci, česká vláda zatím plošná nařízení nechystá. Na co by se měli čeští občané připravit?

Koronavirus je opět na vzestupu

Aktuálně stále vzrůstá počet pozitivních případů, který atakuje hranici 5 tisíc. Odborníci přitom předpokládají, že virová nálož je v populaci mnohem vyšší. Odhadují, že ve skutečnosti může být nakažených až pětkrát více. Je tomu tak proto, že ne každý nemocný se dostaví na testování. Kromě toho má tentokrát nákaza koronavirem méně dramatický průběh, takže pacienti se léčí doma, aniž by navštívili lékaře. Někteří z nich si dělají testy na koronavirus svépomocí doma. 

Aktuální opatření proti šíření koronaviru v České republice

Co se týká aktuálních opatření proti šíření COVID-19, vláda České republiky doposud nezavedla povinné roušky nebo respirátory. Vydala pouze doporučení, že rizikové skupiny osob by je měly nosit v městské hromadné dopravě a v uzavřených prostorách. Nasadit je tak může každý podle svého vlastního uvážení. K povinnému nošení respirátorů nicméně přikročily některé nemocnice, jež zároveň omezily možnost návštěv pacientů. Informace je třeba sledovat podle konkrétních nemocnic, plošná nařízení totiž neexistují. Alespoň prozatím.

Čtvrtá dávka vakcíny proti koronaviru

Od 18. července je možné se nechat naočkovat druhou posilující, respektive v pořadí čtvrtou dávkou vakcíny proti koronaviru. Očkují se osoby nad 18 let. Je doporučené zejména pro seniory a rizikové osoby. Tentokrát není nutné se předem registrovat. Stačí přijít do očkovacího centra a nechat si vakcínu píchnout. Největší zájem o ni je v Praze, v ostatních krajích je zatím zájem menší. Více informací najdete na stránkách MZČR.

Sázka na jistotu

Nejlevnější testy na zjištění případné nákazy je možné zakoupit v lékárnách i na internetu. K dispozici jsou nejpřesnější testy na trhu značky Flowflex, oblíbené Lepu ve variantě po 1 i 25 ks v balení a nově také lízátkový test V-Chek oblíbený především v zahraničí. V případě onemocnění stojí za to si test na koronavirus udělat, protože pak máte jistotu, zda jste ho chytili, nebo nikoliv. Oplatí se tak hlavně před cestou do zahraničí. 

Veškerou nabídku antigenních testů za skvělé ceny najdete zde.