Jednorázové rukavice jsou dnes nabízeny v mnoha barvách. Policisty, zdravotníky a další profesionální pracovníky můžete vidět používat širokou škálu barevných rukavic od tradiční bílé a světle modré po zelenou či černou. Záleží však na barvě dané rukavice?

Záleží na barvě jednorázových rukavic?

Co se týká průmyslových standardů, barva jednorázových rukavic obecně nic neznamená, jelikož standardy pro různé barvy rukavic neexistují. Nicméně podle barvy rukavic lze rozlišit například materiál či specifický účel použití daných rukavic, což pomáhá zefektivnit a zorganizovat určité procesy. Například v lékařském prostředí se tradičně používají bílé a modré rukavice, přičemž světle modré rukavice většinou značí nelatexové rukavice. Jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak rozlišit materiál rukavic mezi latexem a nelatexem, jelikož mnoho lidí má na latex alergii. Takto mohou pracovníci ve zdravotnictví jednoduše vzít správný pár rukavic pro práci s alergickým pacientem, což urychluje proces jeho léčby.

V průmyslových odvětvích slouží barevné rukavice svým vlastním účelům. Například zaměstnanci stravovacích služeb používají různé barvy rukavic na odlišných místech přípravy jídla, aby zabránili křížové kontaminaci. Mechanici pak často používají černé či jiné tmavé jednorázové rukavice pro ochranu rukou a současně pro zakrytí nečistot a mastnoty. Světlé jednorázové rukavice naopak pomáhají lidem vidět své ruce ve slabě osvětlených místech či pracovním prostředí. Samozřejmě ne vždy barevnost daných rukavic něco znamená.

Proč zdravotníci používají barevné zdravotnické rukavice?

Lékaři, zdravotní sestry nebo laboratorní pracovníci obvykle nosí různé barevné rukavice, aby rozlišili typ rukavic, které nosí. Barevné rukavice ve zdravotnictví však mohou sloužit i jiným účelům. Dnes se často barevné rukavice používají ve smyslu přiblížení k personalizovanější péči o pacienta.

Pro mnoho lékařů a sester se vnímání pacienta stalo důležitou záležitostí. Snaží se tak přecházet od typickým bílých či modrých zdravotnických rukavic ke královsky modrým či fialovým latexovým nebo nitrilovým rukavicím, aby svým pacientům poskytli teplejší pocit a příjemnější zážitek z návštěvy lékaře či nemocnice. Výzkum dokonce potvrdil, že konkrétní barvy používáné ve zdravotnických zařízeních vyvolávají u pacientů určité emoce - mladší lidé nemají rádi bílou, zatímco starší lidé nemají rádi modrou barvu zdravotnických rukavic.

Mnoho lékařů navíc praktikuje systém "dvojitých rukavic" a barevné zdravotnické rukavice jsou pro ně užitečné. Jak již název napovídá, tento systém znamená nošení dvou párů rukavic současně. Dvě odlišné barvy pak pomáhají zdravotníkům snadno zjistit, zda byl horní pár rukavic natržen či protržen, a tím jednoduše zabránit šíření kontaminace.

Proč se používají různě barevné rukavice v průmyslu?

Barevné rukavice mají širokou škálu využití bez ohledu na profesi. I když barevné latexové nebo nitrilové jednorázové rukavice ne vždy něco znamenají, vždy plní svůj účel. Níže uvádíme několik důvodů, proč se vám můžou při práci hodit tmavé, světlé nebo pestrobarevné jednorázové rukavice.

Tmavé rukavice

Rukavice tmavých barev jsou vhodné pro profese jako jsou policisté nebo pracovníci pošty, kteří mohou přijít do kontaktu s nebezpečnými látkami, jako jsou drogy nebo jiné nelegální látky. Tmavé rukavice jim pomohou detekovat lehké práškové látky na rukou a chrání je tak před případnou kontaminací

Tmavě zbarvené rukavice jsou užitečné také v případě, že potřebujete skrýt nečistoty či mastnotu na rukou. Černé či jiné tmavé rukavice se tak hodí například mechanikům a dalším profesím v automobilovém průmyslu, kde je žádoucí zamaskovat špínu a mastnotu, která se jim při práci s oleji hromadí na rukou.

Světlé rukavice

Jednorázové rukavice světlých barev jsou užitečné pro detekci barevných nebezpečných látek a materiálů. Pracovníci ve stravovacích službách i ve zdravotnictví proto obvykle používají světlé rukavice, které jim pomáhají předejít křížové kontaminaci. Bílé či jiné světlé rukavice skvěle fungují při odhalování kapalin a dalších potenciálně nebezpečných materiálů. Pomocí těchto rukavic jste tak schopni zajistit bezpečí svých zaměstnanců.

Rukavice výrazných barev

Kromě obvyklých světlých a tmavých odstínů ochranných rukavic existují také výraznější barvy jako například zelená, oranžová nebo červená. Tyto rukavice jsou užitečné především při práci v šeru. Stejně jako mechanici používají tmavé rukavice k zakrytí nečistot, používají také výrazné barvy rukavic, které jim pomáhají lépe vidět při práci v tmavých částech svých dílen. Pomocí pestrých barev můžete také odlišit typy zaměstnanců. Toto rozlišení je používáno v mnoha průmyslových závodech na balení či zpracování potravin nebo v lékařských laboratořích.

Barva rukavic je otázkou preferencí

S ohledem na potřeby vás a vašich zaměstnanců, je výběr barvy rukavic čistě otázkou preferencí. V konečném důsledku jsou barevné latexové i nitrilové rukavice užitečné pouze tehdy, pokud splňují standardy a požadavky na osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Existuje několik ukazatelů kvality, jako je pevnost tahu či přijatelná úroveň kvality (AQL), které je třeba vzít v úvahu při výběru barevných rukavic pro vaše zaměstnance.

Pevnost tahu popisuje, jak dobře daná rukavice odolává natržení či roztržení při tahu a natahování. Tento indikátor namáhání vám napoví, zda rukavice při větším napětí snadno neprasknou. Mějte však na paměti, že zvláště pevné rukavice mohou být někdy až příliš silné, což může bránit v pohyblivosti a prodyšnosti. Doporučujeme tedy vybrat takové rukavice, které vyhovují způsobu jejich následného použití.

AQL rukavic, tedy přijatelná úroveň kvality, se týká statistické míry vadných jednotek na šarži. Při výrobě ochranných rukavic výrobce testuje jednotlivé šarže rukavic, aby zajistil kvalitu a konzistenci napříč daným produktem. Vzhledem k tomu tedy platí čím nižší číslo AQL, tím lépe, jelikož si přejete co nejmenší počet vadných jednotek na šarži.

Doporučujeme tedy upřednostnit kvalitu rukavic před barvou. Jedině tak zajistíte, že rukavice ochraní svého uživatele tak, jak by měly.

Barevné rukavice nakoupíte na Zenco.cz

Potřebujete vy nebo vaši zaměstnanci barevné jednorázové rukavice? Zenco nabízí četné barevné varianty ochranných i zdravotnických rukavic s certifikací. Ať už pracujete ve zdravotnictví, potravinářství nebo potřebujete rukavice pro jinou profesi, máme pro vás řešení.

CHCI NAKOUPIT RUKAVICE